Rekuperacja czyli wentylacja z odzyskiem ciepła
W każdym budynku, tym nowo budowanym, czy też w już istniejącym, bardzo ważną rolę, spełnia sprawna, wydajna wentylacja.
Zapewnia ona stałą wymianę zużytego powietrza na świeże. Nikogo nie trzeba przekonywać o konieczności instalacji systemu tego typu. Trzeba jednak pamiętać, że przy tradycyjnej wentylacji, usuwamy zużyte ciepłe powietrze, które wcześniej niemałym kosztem ogrzaliśmy. Można temu zaradzić, stosując system wentylacji mechanicznej, z odzyskiem ciepła.
Postaw na świeżość i zdrowie z systemem rekuperacji
Podstawowym zadaniem tej instalacji, jest oczywiście sprawna wymiana powietrza. Dodatkowo zastosowany system odzyskuje ciepło z wydalanego powietrza. Przy odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej instalacji, możemy odzyskać do 90% ciepła. Przy dzisiejszych wysokich kosztach ogrzania domu czy biura, są to już wymierne i znaczne oszczędności. System, za pomocą rekuperacji, dokonuje wydalenia z budynku zużytego powietrza, oraz dostawę świeżego, ogrzanego odzyskanym ciepłem. Dba o zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń. W całym systemie, na żadnym etapie powietrze usuwane nie łączy się ze świeżym dostarczanym. Mamy ciągłą i pełną kontrolę ilości wywiewanego i nawiewanego, świeżego powietrza o optymalnej temperaturze.
Rekuperacja, oprócz wszystkich pozytywnych funkcji wentylacji, posiada możliwość filtracji dostarczanego powietrza. Oprócz mechanicznej bariery przed insektami, kurzem, smogiem czy pyłkami roślin, przy zastosowaniu odpowiednich filtrów, ustrzeżemy się przed bakteriami i wirusami. Jest to idealne rozwiązanie dla alergików. Pamiętajmy, że sprawna instalacja wentylacyjna, to nie tylko komfort i dobre samopoczucie, to dbałość o nasze zdrowie, a nawet życie.
Projekt i montaż rekuperacji
Decydując się na taką inwestycję, koniecznie musimy zacząć od zaprojektowania odpowiedniej instalacji. Tylko właściwie dobrany zestaw przewodów wentylacyjnych, połączonych z odpowiedniej mocy rekuperatorem da nam satysfakcjonujący efekt. Polecamy zlecenie projektu i montażu wyspecjalizowanej w rekuperacji firmie w Olsztynie i okolicach. Specjalista obliczy bilans powietrza wywiewanego i nawiewanego. Jest on uzależniony od kubatury całego domu, liczbie pomieszczeń, a także ilości osób w nich przebywających i wielu innych czynników. Zaproponuje właściwą dla tego budynku konfigurację całego systemu rekuperacji. Da to nam gwarancję sprawnego i wydajnego jej działania.
Instalacja systemu rekuperacji, ze względu na budowę kanałów wentylacyjnych o niedużej średnicy, może być montowana w każdym budynku. Kanały te, przeważnie doprowadza się do wszystkich pomieszczeń, z pominięciem garażu, kotłowni i pomieszczenia gospodarczego. Sam rekuperator umieszcza się w miejscu, gdzie zbyt często nie przebywamy, emituje on bowiem delikatny szum, wynikający z przepływającego powietrza.
Jeśli projektujemy system instalacji rekuperacji w nowo powstałym domu, możemy pominąć budowę kosztownego komina. Montaż kanałów wentylacyjnych, można na tym etapie tak zaprojektować, że będą zupełnie niewidoczne. Oszczędności eksploatacyjne, przy zastosowaniu systemu rekuperacji w porównaniu do instalacji wentylacji mechanicznej mogą wynieść nawet 50%.
Reasumując, po montażu systemu rekuperacji zyskamy:
- oszczędności zużywanej do ogrzewania energii,
- komfort przebywania w pełni wentylowanego i ogrzanego pomieszczenia,
- zdrowie, na skutek dostarczania oczyszczonego, świeżego powietrza.
Wentylacja jest wymagana w każdym budynku, regulują to przepisy prawa budowlanego. Mamy do wyboru przestarzały, nieekonomiczny i zawodny sposób wentylacji grawitacyjnej, oraz nowoczesny, energooszczędny, wydajny sposób wentylacji w systemie rekuperacji powietrza. Decyzję pozostawiamy Państwu.